Prečo sa rozhodnúť pre náš projekt?

Ak zvažujete bývanie v rodinnom dome veríme, že Vám na základe dlhoročných skúseností poradíme správne sa rozhodnúť

 

 

Výber lokality

 

Pri výbere nehnuteľnosti existujú tri najdôležitejšie pravidlá: 1. Lokalita 2. Lokalita 3. Lokalita. Výber lokality je teda najdôležitejšou časťou Vášho rozhodnutia. Určuje nielen súčasnú, ale najmä budúcu hodnotu a likviditu Vašej investície. Platí pravidlo, že nehnuteľnosti bližšie k mestám rastú na cene rýchlejšie a v prípade potreby ich dokážete predať skôr.

Ako príklad uvádzame dva rovnaké domy na rovnako veľkých pozemkoch postavené pred 50 rokmi. Dom č.1 je v okresnom meste s 30. tisíc obyvateľmi a Dom č.2 je v obci s 300 obyvateľmi, vzdialenej od mesta 20km. Dom č.1 je predajný za vyššiu cenu a rýchlejšie na rozdiel od Domu č.2, ktorý je v horšom prípade dokonca nepredajný.

 

 

Cena pozemku a stavby

 

Stavbe jedného dňa uplynie životnosť. Bude ju treba rekonštruovať, alebo zbúrať a odviesť stavebný odpad. Jej hodnota klesne na nulu resp. vďaka nákladom na demolačné práce a odvoz odpadu získa zápornú hodnotu. 

Pozemok ostáva navždy. Stavebných pozemkov na dedinách je veľa, no v mestách a mestských častiach sú možnosti limitované. Celosvetovým trendom je sťahovanie obyvateľstva do miest a ich blízkosti, čo vyvoláva silnejší záujem o nehnutelnosti.  Keďže v meste z kapacitných dôvodov pozemkov nepribúda, ich ceny rastú a budú rásť aj naďalej. Pozerajte sa na pozemok, ako na investíciu (depozit), ktorá sa Vám časom zhodnotí. Lacný pozemok sa zhodnotí menej. Na lepšom (drahšom) pozemku zarobíte viac.

Určite sa vyhnite stavbe domu na pozemku pri rodičoch, pretože to v budúcnosti môže skomplikovať situáciu vo vzťahoch pri predaji, alebo delení majetku.

 

 

Investícia či spotreba

 

Kúpa auta, či dovolenky je spotreba, ktorá neprináša dodatočné zhodnotenie, ale iba náklady. Avšak kúpa rodinného domu s pozemkom je investícia. Aj keď si to mnohí ľudia pri kúpe neuvedomujú, jedného dňa môžu riešiť potrebu jeho predaja (sťahovanie za prácou, zmena životnej situácie, rozvod a pod). Ceny nehnuteľností nepretržite rastú a budú rásť. Nekupujte si najlacnejší dom na trhu. Kúpte si dom s pozemkom kde chcete žiť a vidíte možnosť rastu hodnoty nehnuteľností.

 

 

Rekonštrukcia, výstavba či novostavba na kľúč

 

Rekonštrukcia:

 

Ak si kúpite starší dom a pustíte sa do jeho rekonštrukcie časom zistíte, že náklady na rekonštrukciu sú porovnateľné a občas aj vyššie než náklady na novostavbu. Konzervatívny investor určuje hodnotu staršieho domu s pozemkom metódou: hodnota pozemku mínus náklady na búranie a odvoz stavebného odpadu. Pri rekonštrukcii staršieho domu sa musíte držať jestvujúcej dispozície, ktorá Vám nemusí vyhovovať. Niektoré práce (napr. vodorovná izolácia základov) nie je možné urobiť tak, aby boli v porovnatelnej kvalite s dnešnými technologickými vlastnosťami novostavieb.

 

Stavba  rodinného domu vo vlastnej réžii:

 

Doba kedy naši otcovia vedeli s kamarátmi postaviť celý dom je preč. Na stavbe je málo prác, ktoré vie urobiť laik bez odbornosti a skúsenosti. Aj na takýto model výstavby budete najímať subdodávateľov. Komplikácie nastanú pri koordinácii prác a prípadných reklamáciách. Hľadanie dodávateľov, cenotvorba, výber materiálov, organizovanie a kontrola staveniska Vám zaberie všetok voľný čas počas minimálne jedného roka. Zvlášnu pozornosť treba venovať financovaniu výstavby. Ak pri výstavbe používate financie od banky (úver) musíte mať k dispozícii väčší obnos vlastných peňazí. Banky sú ochotné poskytnúť financie až od etapy keď je vymurované prvé podlažie. Budete potrebovať balík vlastných peňazí v objeme cca 60.000,- Eur (pozemok, projekty, povolenia, základy, základová doska a steny). Až potom môžete použiť na financovanie ďalšej výstavby financujúcu banku.

 

Kúpa hotového domu:

 

V tomto prípade ide o model, ktorý Vás zaťaží najmenej z finančného a časového hladiska. Na kúpu potrebujete približne 25-35.000,- Eur z vlastných zdrojov a zvyšnú časť je možné prefinancovať hypotekárnym úverom. Navyše všetku prácu až po kolaudáciu za Vás urobí niekto iný a máte záruku na celú stavbu. Veľkou výhodou developéra je veľký objem, v ktorom nakupuje materiál a služby u dodávateľov. Vďaka tomu dostane ceny, ktoré ako jednotlivec nikdy nedostanete. Táto situácia je prospešná pre obe strany, nakoľko developér dokáže postaviť dom vo vyššej kvalite, ako keby ste za tie isté peniaze stavali sami.

Jediná aktivita, ktorej sa budete venovať počas výstavby je zariadenie interiéru podľa vašich predstav. 

Mám záujem
Napíšte nám a my vám radi odpovieme.
Mám záujem o:
S domom ...:
Meno: *
Priezvisko: *
Telefón: *
E-mail: *
Text správy:
Overovací kód: *
Novinky emailom:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia